Volejte zdarma 800 990 100, Po-pá 8:00-16:00

0

Oblíbené produkty:

0
Košík

0

0,00

Nakupte ještě za {0} bez DPH a získáte {1} ZDARMA!
Menu

Dejte si pozor na nový typ online podvodu

Datum: 24.1. 2024

Přišel Vám neočekávaný e-mail nebo SMS zpráva o nevyzvednuté zásilce či neuhrazené dobírce? Dejte si pozor. Podvodníci zneužívají jména známých firem, aby se dostali k citlivým údajům či dokonce k bankovnímu účtu. V poslední době se v takovýchto podvodných zprávách objevilo i jméno naší společnosti Paketo group s.r.o, nebo jména známých přepravců.


Hackeři využívají čím dál sofistikovanějších triků, s jejichž pomocí se snaží zneužít data uživatelů na internetu. Proto je potřeba být stále na pozoru. Jen během druhé poloviny roku 2023 v ČR vzrostl počet takovýchto internetových podvodů o 81 % (podle společnosti AVAST). Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost každý týden zaznamenává desítky poškozených.Seznamte se s nejčastějšími triky a technikami kyberpodvodníků:


1. Phishing

Podvod v podobě e-mailů, SMS nebo i zpráv na sociálních sítích je v poslední době čím dál častější. Podvodníci se snaží z oběti vymámit citlivé údaje (hesla či údaje o kreditní kartě), nebo přimět stáhnout škodlivý soubor, kterým si nevědomky do svého zařízení nainstalujete virus. Takováto podvodná zpráva může mít podobu na první pohled důvěryhodně vypadajícího e-mailu od známé firmy nebo přepravce, jehož jméno je takovýmto způsobem často zneužito.


2. Spoofing

Technika, kdy se podvodník tváří jako zástupce důvěryhodné instituce, např. banky nebo známé firmy. Snahou je opět získat přístup do bankovnictví či jiných systémů, za účelem instalace škodlivého softwaru či přístupu k penězům. Útočník k takovému podvodu často využívá padělaných e-mailových adres odesílatelů, jimž uživatelé internetu věří.


3. Malware

Škodlivý program nebo kód, který hackeři vytvořili za účelem poškození počítače nebo serveru. Patří sem nejrůznější typy virů, trojské koně, spyware apod.


Jak poznat, že jde o podvod?


A) Zkontrolujte odesílatele. Často se jedná o vymyšlenou e-mailovou adresu, která nemá s naší firmou nic společného. 


B) Chyby v textu a absence diakritiky. Podvodné e-maily bývají čím dál více sofistikovanější a chyby ve větách se už tak často neobjevují. Pokud však narazíte na e-mail s podezřelými chybami v textu, nebo s chybějící diakritikou, může to být známka, že se jedná o podvod. 


C) Nátlak, vyvolání stresu a pocitu časové tísně, či vymáhání peněz (např. za neuhrazenou dobírku). S našimi zákazníky takto nikdy nejednáme a ohledně platebních záležitostí informujeme vždy v oficiální faktuře.


D) SMS zprávy našim zákazníkům nezasíláme. Informace o Vaší zásilce zasíláme vždy na Váš e-mail z naší adresy info@paketo.cz. Pokud si přesto nejste jistí, zda-li se nejedná o podvod, kontaktujte naši bezplatnou zákaznickou linku 800 990 100 a pravost e-mailové zprávy prověřte.


Co říct závěrem?


Buďte obezřetní. Zachovejte chladnou hlavu a vše si ověřujte. Pokud Vám např. přijde SMS nebo e-mail ohledně objednávky, kterou jste neuskutečnili, neklikejte na žádné odkazy, zablokujte odesílatele nebo zprávu označte jako spam a smažte ji. O podvodu nám můžete dát vědět na info@paketo.cz formou jednoduché zprávy, přeposlaného textu nebo snímku obrazovky. 

Heureka Paketo.cz na Firmy.cz Ceska kavlita Platebni brana Asociace pro elektronickou komerci Shoptet partner

800 990 100Volejte zdarma, Po-pá 8:00-16:00

Dolní Jasenka 279
75501 Vsetín

Akce a novinky e-mailemSleva 10 % na první nákup při odběru novinek.

Editace, odhlášení

Copyright © 2022 Paketo s.r.o. , Všechna práva vyhrazena.