Volejte zdarma 800 990 100, Po-pá 8:00-16:00

0

Oblíbené produkty:

0
Košík

0

0,00

Nakupte ještě za {0} bez DPH a získáte {1} ZDARMA!
Menu

Jak se vyznat v typech vlnité lepenky?

Datum: 8.4. 2024

Kartonáž, vlnitá lepenka, 3VVL, 2VL,... také s v tom ztrácíte? Nevadí. V našem novém článku Vám poradíme, jak se ve všech těch typech vlnité lepenky a papíru vyznat.


Co to vlastně je ta vlnitá lepenka?


Vlnitá lepenka (často nazývaná také kartonem, ačkoli toto pojmenování není korektní) je papírový materiál skládající se z několika vrstev papíru, které kombinují hladké vrstvy papíru s vlnitou vrstvou papíru. Podle počtu vrstev se pak rozlišují jednotlivé typy vlnité lepenky, které detailněji popisujeme níže. Čím větší počet vrstev, vyšší gramáž vrstev a kvalitnější druh papíru, tím vyšší pevnost materiálu. 


Vlnitá lepenka se pro výrobu krabic používá nejčastěji, jelikož právě díky zvlnění vrstev v konstrukci má tento materiál zajímavé vlastnosti při nosnosti a stohování krabic oproti lepence hladké.


Při výběru krabic však nestačí sledovat jen rozměr a počet vrstev. Kvalitu, pevnost a odolnost krabice určuje: 

  • typ vlnité lepenky
  • výška vlny
  • materiál, ze kterého jsou jednotlivé vrstvy vyrobeny

Proto se může stát, že na první pohled stejná krabice z 3VVL zakoupená od různých výrobců, se liší svou pevností


Typy vlnité lepenky:

Podle počtu vrstev papíru a vln se vlnitá lepenka dělí na jednotlivé typy. Ty také určují pevnost materiálu.


Dvouvrstvá vlnitá lepenka (2VVL)

Jedná se o nejslabší lepenku s otevřenou vlnou. Slouží nejčastěji k ochraně povrchů, hran a rohů. Také se využívá jako výplňový, ochranný nebo dekorační materiál a proložky mezi zboží. Někdy se také používá označení 2VL. Třívrstvá vlnitá lepenka (3VVL)

Jedná se o nejtenčí vlnitou lepenku bez otevřené vlny. Nejčastěji používaný typ pro výrobu krabic a obalů menších rozměrů. Je vhodná pro balení lehkých produktů. V našem sortimentu naleznete širokou nabídku krabic a boxů z 3VL, také se používá označení 3VL.Pětivrstvá vlnitá lepenka (5VVL)

Tento typ vlnité lepenky je velmi pevný. Je vhodný pro balení těžkých výrobků, které jsou citlivé na nárazy při přepravě a skladování. Používá se k balení produktů pro skupinové a přepravní balení. Materiál se využívá pro výrobu krabic větších rozměrů s nárokem na vyšší pevnost, odolnost a nosnost. Na našem e-shopu si můžete vybrat z mnoha různých krabic z pětivrstvé vlnité lepenky, která se někdy označuje také jako 5VL.Sedmivrstvá vlnitá lepenka (7VVL)

Tato nejsilnější vlnitá lepenka je extrémně pevná a odolná. Vhodná je pro průmyslové balení extrémně těžkých předmětů a jejich exportní zasílání. Ve standardní nabídce našeho e-shopu krabice z tohoto materiálu nemáme, ovšem na zakázku z tohoto materiálu také vyrábíme.
Nejčastěji využívané výšky vln


Výška vln hraje důležitou roli při tlumení otřesů při přepravě. Čím vyšší vlna, tím vyšší bezpečnost zásilky při přepravě.


Typy vln u 3VVL:

Typ vlny

Název

Rozteč (mm)

Výška (mm)

Minivlna

F

1,9 - 2,6

0,6 - 0,9

Mikrovlna

E

3,0 - 3,5

1,5 - 1,8

Malá vlna

B

5,6 - 6,5

2,5 - 3,0

Střední vlna

C

6,8 - 7,9

3,5 - 3,9

Velká vlna

A

8,0 - 9,5

4,5 - 4,9


Typy vln u 5VVL:

Název

Výška (mm)

FE

1,6 - 2,5

EE

2,5 - 3,2

EB

3,7 - 4,2

BC

6,5 - 7,2


Typy vln u 7VVL:

Název

Výška (mm)

CAA

13,0 - 14,5Druhy materiálu papíru

V neposlední řadě je pevnost a odolnost vlnité lepenky ovlivněna materiálem, ze kterého jsou jednotlivé vrstvy vyrobeny. Existuje několik druhů papíru, ze kterého je možné vlnitou lepenku vyrábět. Shrnuli jsme pro Vás ty nejčastěji využívané:


Kraftliner (KL)

Kraftový papír je velmi kvalitní a pevný. Má hladký povrch a je typický svou hnědou barvou. Pro svůj pěkný vzhled se často využívá ke stylovému balení zboží a produktů v přírodním designu. Díky vysokému obsahu buničiny (celulózy, která je primární surovinou) je papír pevnější a více odolný proti roztrhnutí. Je tak ideální do náročných a nepříznivých podmínek. Skvěle se hodí pro balení těžších předmětů a používá se ve složení pevných vlnitých lepenek, ze kterých se vyrábějí krabice a boxy větších rozměrů. Cenově je Kraftliner nejdražší ze všech zmíněných materiálů.


Testliner (TL)

Testliner je hnědo-šedý papír, pro jehož výrobu se z velkého podílu používá recyklovaný papír. Díky tomuto složení se jedná o materiál nižší kvality než ten z buničiny. Má o něco nižší ochranné vlastnosti, odolnost i pevnost. Také vzhledově není tak pěkný, jako výše zmiňovaný kraftový papír. Cenově je ovšem výhodnější a skvěle se hodí do složení vlnitých lepenek pro balení lehkých předmětů a pro výrobu menších krabic a boxů.


Podle kvality a poměru využitého recyklátu existují různé typy Testlineru:

TL1 - nejkvalitnější

TL2 - průměrná kvalita

TL3 - méně kvalitní

TL4 - nejméně kvalitní


Schrenz (šedák)

Schrenz je nejméně kvalitní šedý papír, který je vyrobený ze sběrového papíru. Má nejnižší gramáž a nejčastěji se používá pro výrobu vnitřní vlnité vrstvy, která při běžném využívání krabic není viditelná.


Ve složení jednotlivých typů vlnitých lepenek se různě kombinují výše uvedené materiály. Platí, že čím nižší podíl recyklátu a vyšší gramáž papír má, tím je vlnitá lepenka, která se z něj vyrábí, pevnější, odolnější, ale zároveň také dražší.


A co hladká lepenka (karton)?

Hladká lepenka (která už je slovem karton označovaná správně) je v podstatě papír o vysoké gramáži. Neskládá se z jednotlivých vrstev, tak jako lepenka vlnitá, ale vyrábí se slisováním směsi celulózy a sběrového papíru. Hladká lepenka se používá na výrobu menších krabiček nebo na vazbu knih. Nemá totiž tak dobré vlastnosti při nosnosti a stohovatelnosti, jako lepenka vlnitá.Kartonové krabice a obaly z vlnité lepenky vybírejte na našem e-shopu Paketo.cz. S výběrem Vám rádi poradíme. Kontaktujte nás.

Kartonáž a výrobky z vlnité lepenky vyrábíme také na zakázku. Naše společnost Paketo.group je spolehlivým dodavatelem kartonáže s více než pětadvacetiletou tradicí. Zašlete nám svou poptávku.


Seznam produktů

Heureka Paketo.cz na Firmy.cz Ceska kavlita Platebni brana Asociace pro elektronickou komerci Shoptet partner

800 990 100Volejte zdarma, Po-pá 8:00-16:00

Dolní Jasenka 279
75501 Vsetín

Akce a novinky e-mailemSleva 10 % na první nákup při odběru novinek.

Editace, odhlášení

Copyright © 2022 Paketo s.r.o. , Všechna práva vyhrazena.